Moja miejscowość - TYLICE

Tylice to niewielka wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim, w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego.

pobierz mapę Gminy Nowe Miasto Lubawskie

Z historii naszej miejscowości

Pierwsza wzmianka o naszej miejscowości pochodzi z roku 1319. W tym roku istniał już w Tylicach kościół. Informacja z roku 1326 podaje, że Tylice są własnością biskupów chełmińskich będącą w posiadaniu wasala Mikołaja z Tylic. W roku 1488 biskup chełmiński Stefan z Nidzicy nadaje rodzinie Kostków z Tyliczek prawo patronatu nad kościołem. W roku 1885 Tylice zamieszkiwało 645 mieszkańców.


Warto zobaczyć w naszej wsi:

Zespół podworski
Dwór zbudowany w roku 1829, murowany z cegły, parterowy ze strychem, podpiwniczony. Od zachodu przylega do niego parterowa przybudówka. Fasada budynku frontowa 7-osiowa z wejściem w centralnym ryzalicie, przez werandę wspartą na filarach podtrzymujących kryty balkon. Obok budynki gospodarcze, wśród nich budowany w roku 1929, murowany z cegły, piętrowy.


Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła

(7kB)

Parafię w Tylicach erygowano już prawdopodobnie ok. 1300 roku. Pierwotny kościół musiał ulec zniszczeniu, gdyż w roku 1700 rozpoczęto budowę nowego, drewnianego kościoła. Konsekracji nowego kościoła dokonał 29.10.1709 roku biskup T. Potocki, o czym informuje drewniana tablica z inskrypcją w języku łacińskim, znajdująca się we wnętrzu kościoła, stanowiąca swoisty dokument konsekracji. Pożar, który wybuchł w nocy z 7 na 8 grudnia 1990 roku zniszczył kościół w znacznym stopniu. Dzięki inicjatywie miejscowego proboszcza i ofiarności społeczeństwa kościół bardzo szybko został odbudowany.
We wnętrzu na uwagę zasługuje ołtarz główny, barokowy z XVIII wieku, konsekrowany w 1709 roku z obrazem Przemienienia Pańskiego i ruchomym obrazem patrona kościoła św. Michała Archanioła. Kościół posiada 2 boczne ołtarze: po lewej stronie - ołtarz Matki Bożej z drewnianą XVIII-wieczną figurą i po prawej stronie - ołtarz Serca Jezusowego z gipsową figurą i obrazem św. Rodziny w nadstawie, pochodzącym z początku XX wieku.

(7kB)
Przed wejściem głównym do kościoła znajduje krzyż misyjny postawiony w 1984 roku w miejscu starszego.
Na przykościelnym cmentarzu odnaleźć możemy nagrobków szereg pochodzących z przełomu XIX i XX wieku: m.in. ks. Walentego Jarzębskiego - zakonnika z klasztoru w Łąkach, zmarłego 27.08.1896 r.; Anastazji z Dębskich Graduszewskiej (ur. 15.04.1860 - zm. 26.02.1917); Józefa Graduszewskiego (urodz. 27.08.1853 r. - zmarł 11.10.1910 r.); Hypolita Żmijewskiego - reformata (ur. 16.02.1816 - zmarł 19.05.1896 r).



Cmentarz parafialny
(5kB)

Cmentarz parafialny usytuowany jest przy drodze prowadzącej w kierunku Bratiana. Założony został na początku XX wieku. Powierzchnia cmentarza wynosząca ok. 1 ha. ogrodzona jest drewnianym parkanem. Dwie alejki przecinające się pod kątem prostym dzielą cmentarz na cztery kwatery z drewnianym krzyżem pośrodku. Nad cmentarną bramą napis:
"Niech spoczywają w pokoju ",




Figura św. Michała Archanioła
(5kB)
Na trójelementowym cokole, obok plebanii znajduje się figura św. Michała Archanioła. Postać świętego przedstawiona jest z tarczą i mieczem w ręku w chwili zabijania smoka. W górnej części cokołu umieszczony jest napis:
"Św. Michale czuwaj nad nami. Swojemu opiekunowi wdzięczni parafianie".
Pierwotnie pomnik świętego Michała Archanioła w Tylicach stał na usypanym kopcu nieopodal kościoła (barokowy, pw. św. Michała Archanioła). W czasie wojny Niemcy wydali nakaz likwidacji pomnika. Zaraz po zakończeniu wojny z inicjatywy proboszcza tylickiej parafii - księdza Kurowskiego, powstała nowa, rzeźbiona i pokryta kolorową polichromią, figura świętego Michała.


Opracowano na podstawie "Przewodnika krajoznawczego Gmina Nowe Miasto Lubawskie"